CONER ELECTRONIC
Strona GłównaAktualnościZamów PocztaPomocKontakt
 
 
 GŁÓWNE MENU
e-BOK Twoje elektroniczne biuro obsługi klienta
 OFERTA
CENNIK, OFERTA
WARTO ZOBACZYĆ
e-BOK TWOJA STREFA
wybierz kolor           Pomoc
[ Lista tematów ]

Temat: Jak skonfigurować router Tenda W541R

UWAGA!
W naszej sieci łącze Internetowe rozdzielić można tylko dla własnego (domowego) użytku.
W przypadku uruchomienia routera należy powiadomić nas o takim zamiarze
nawet wtedy, kiedy zostaje użyta opcja MAC Clone. Zawsze proszę kontaktować się z biurem i podać adres fizyczny routera. Taka informacja potrzebna jest w celu identyfikacji Aboneta, w przypadku niewłaściwego podłączenia przez Niego routera do sieci, za co należy uiścić opłatę karną za spowodowanie zakłóceń w pracy sieci zgodna z cennikiem. W przypadku kiedy indentyfikacja klienta jest utrudniona, ponieważ nie został podany adres MAC urządzenia do opłaty tej może zostać doliczona jeszcze kwota za dojazd serwisu do klienta.
Kategorycznie zabrania się odsprzedaży łącza osobom trzecim pod groźbą kary i wypowiedzenia Umowy.
Router Tenda W541R doskonale nadaje się do podziału sieci wewnątrz budynku.


Router ten posiada wbudowany Access Point do bezprzewodowych połączeń wewnątrz budynku oraz 4 porty LAN umożliwiające podłączenie komputerów za pomocą przewodu UTP.

Poniżej zamieszczamy specyfikacje routera Tenda W541R.W541R
Standard   IEEE802.11b
IEEE802.11g
Connection Type PPPOE
Static IP
Dynamic IP
PPTP
Basic Setting IP Address Change
MAC Address Clone
DNS Setting
Wireless Setting Wireless Basic Setting
WEP
WPA/WPA2
WDS
Wireless Access Control
DHCP DHCP Server
DHCP Client List
Virtual Server Single Port Forwarding
DMZ Host
UPnP
Bandwidth Control
Security Setting Client Filtering
URL Filtering
DNS Filtering
MAC Address Filtering
Network Anti-attack
Specific Application Filtering
Remote Web Management
WAN Ping
Routing Table Routing Table
Static Routing
System Tools Time Setting
Dynamic DNS
Backup/Restore
Firmware Upgrade
Restore to Factory Default Setting
Reboot
Login Password Modification
Syslog
Poniżej przedstawiamy przykładową konfiguracje najważniejszych funkcji routera (przedstawione przykłady jak i opisy mogą nieznacznie odbiegać od prezentacji, w zależności od aktualnego firmware)


Router posiada jedno gniazdo WAN (niebieskie), cztery gniazda LAN (żółte), wbudowany Access Point bez odłączanej anteny oraz wejście zasilania dla zasilacza znajdującego się w zestawie.
Uruchomienie routera


Należy pamiętać, że jeżeli w trakcie konfiguracji popełnimy jakiś błąd, który uniemożliwi dalsze korzystanie lub obsługę urządzenia możemy skorzystać z przycisku RESET znajdującego się w małym otworze na obudowie routera. Przytrzymanie tego przycisku przez dłuższą chwilą powoduje jego zresetowanie i przywrócenie ustawień fabrycznych. • Do gniazda WAN należy podłączyć przewód sieci Internetowej.

 • Z dowolnego gniazda LAN od 1- 4 połączyć się przewodem do karty sieciowej komputera, karta sieciowa powinna być ustawiona na pobieranie adresu z serwera DHCP.

 • Karta powinna otrzymać adres: 192.168.0.11. Uruchomić przeglądarkę, w polu adres wpisać: 192.168.0.1 - w ten sposób połączymy się ze stroną konfiguracyjną routera.

 • Po zalogowaniu (nazwa użytkownika: admin, hasło: admin) ukaże nam się strona kreatora, którego nie zalecamy kontynuować. Przejdź na zakładkę Running Status.
 • Running Status


  W części WAN można odczytać status (Link Status) portu WAN, który pokazuje nam czy kabel dostawcy Internetowego został podpięty do routera i czy działa prawidłowo.
  Pod statusem (Link Status) portu WAN, można odczytać adres IP, maskę podsieci, bramę lokalną oraz adresy DNS jakie otrzymał router z sieci Operatora. Na przykładzie widać, że router nie pobrał adresu z sieci Operatora. Po prawej stronie obok pola Link Type widać napis Dynamic IP oznacza to, że router skonfigurowany jest do automatycznego pobierania adresu z sieci Operatora.


  W polu LAN można odczytać maskę podsieci i adres IP routera, czyli ten do którego się łączymy przy logowaniu do routera.
  Poniżej Netmask, widzimy status serwera (DHCP Server) przypisującego adresy IP w naszej wewnętrznej sieci, posiada on status Enabled tak jak i NAT (Network Area Translation). Widzimy, że Firewall posiada status Disable, co nie jest zalecane, w dalszej części opiszemy jak uruchomić Firewall.


  UWAGA! Proszę zwrócić uwagę, aby przewód dostawcy Internetowego, czyli łącze Operatora nie zostało wetknięte do portu LAN (żółtego), ponieważ router zacznie przydzielać adresy IP komputerom w sieci lokalnej, co może spowodować zakłócenia pracy sieci i pozbawić dostępu do Internetu innych użytkowników.
  W przypadku sieci Internetowej NaszAsiec.pl, za spowodowanie tego typu zakłóceń, abonent będzie zmuszony uiścić opłatę karną zgodną z cennikiem.
  Wizard  Opcja Wizard umożliwia podstawowe skonfigurowanie routera krok po kroku, odbywa się to automatycznie poprzez zadawanie pytań użytkownikowi. Instalacja w ten sposób jest dość prosta, jednakże pominiemy tutaj tą opcję, gdyż nie wykorzystuje ona w pełni możliwości routera.
  Advanced Config  Zakładka LAN Setting

  • MAC Address - jest to adres fizyczny portu LAN.

  • IP address - wprowadzamy tu adres IP pod którym dostępny będzie router, a zarazem cała nasza sieć lokalna. Domyślnie powinien znajdować się tam 192.168.0.1

  • subnet MASK - maska sieci, domyślnie: 255.255.255.0
  Zakładka WAN Setting

  • WAN Linked Type - w tym miejscu widnieje status sposobu przydzielania IP dla routera, opcja Dynamic IP służy do automatycznego pobierania adresu IP oraz DNS Operatora. Opcja ta jest używana w sieci NaszAsiec.pl

  Zakładka MAC Address Clone

  • MAC Address - fizyczny adres MAC routera. Jeżeli router został skonfigurowany na automatyczne pobieranie adresu IP, to właśnie ten adres MAC zostaje wysłany do Operatora w celu identyfikacji użytkownika. Na podstawie tego adresu Operator przydziela komplet adresów routerowi.
   Jeżeli w tym miejscu zostanie "sklonowany" MAC adres komputera, który wcześniej otrzymywał adresy IP dostawcy Internetu to od tej pory router będzie identyfikował się tym adresem.

  • Recover Factory MAC - przywrócenie fabrycznego adresu MAC routera

  • Clone MAC - polecenie zmiany MAC adresu na adres pobrany z komputera.
  Zakładka DNS

  • DNS Server - opcje zaznaczamy w przypadku ręcznego wprowadzania adresów DNS. Jeżeli port WAN jest skonfigurowany do automatycznego pobierania DNS, opcja powinna być wyłączona.

  • DNS Address - adres IP pierwszego serwera nazw (Domain Name Server)

  • Secondly DNS Address - adres IP drugiego serwera nazw (Domain Name Server)

  WLAN Setting
  Zakładka Basic Setting

  • SSID - nazwa rozgłoszeniowa punktu dostępowego. Wpisz w pole np. NaszAsiec.pl_dom. W trakcie wyszukiwania połączenia kartą bezprzewodową odnajdziesz w ten sposób swoje urządzenie pod tą nazwą: NaszAsiec.pl_dom.

  • Wireless Mode, do wyboru mamy 3 opcje 802.11b ,802.11g oraz Mixed, zalecane jest pozostawienie opcji Mixed, gdyż jest ona kompatybilna z obydwoma standardami 802.11b i 802.11g

  • Channel - kanał a zarazem częstotliwość, w której urządzenie będzie przesyłało dane bezprzewodowo. W przypadku korzystania z sieci Internetowej NaszAsiec.pl zalecamy ustawieni kanału numer 1, który jest rzadko stosowany do transmisji danych. Jeżeli połączenie do Twojego domu jest realizowane droga bezprzewodową, zalecane jest skontaktowanie się z Operatorem w celu skonsultowania numeru kanału po to, aby urządzenia wzajemnie się nie zakłócały.

 • Disable SSID - opcja , dzięki której nazwa sieci bezprzewodowej nie będzie rozgłaszana (nie zobaczysz jej podczas wyszukiwania kartą bezprzewodową), lecz wymaga to ręcznej konfiguracji każdego komputera, który łączy się bezprzewodowo do naszej sieci. • Zakładka Security Config

  • Security Option w tym miejscu wybieramy sposób szyfrowania danych. Szyfrowanie danych WEP jest dość starą metodą, ale jednocześnie dość prostą w konfiguracji. Niestety nawet początkujący "hacker" używając odpowiedniego oprogramowania może złamać ten rodzaj klucza. Szyfrowanie metodą WPA lub WPA2 (AES/TKIP) jest bardzo trudne do złamania szczególnie metoda WPA2-PSK, jednakże nie wszystkie karty bezprzewodowe obsługują nowsze standardy szyfrowania. W dalszej części opiszemy łatwiejszy sposób szyfrowania, czyli WEP.

  • Authentication zalecane jest pozostawić ustawione jako Open System

  • Encryption Length: 64Bit/128Bit - ilość bitów w jakich mają być zaszyfrowane dane, im więcej bajtów tym trudniej złamać szyfr, jednakże sam klucz (szyfr) jest dłuższy i trudniejszy do zapamiętania w miarę możliwości wybieramy najdłuższy rodzaj klucza. Ewentualnie zastosowanie klucza 64bit zabezpiecza połączenia w sposób prosty.

  • Key1: Key2, Key3, Key4 - w pole te wpisujemy klucz, w którym będą szyfrowane dane, - ponieważ jednocześnie używamy tylko jednego klucza wystarczy włączyć Key1 i wpisać tam klucz. W zależności od ilości bitów klucze składają się z różnej ilości znaków. Klucz 64Bit to 10 znaków oraz klucz 128Bit składa się z 26 znaków. Do wprowadzenia klucza możemy używać znaków HEX, w których skład wchodzą: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,0,a,b,c,d,e,f. Przykładowa konfiguracja klucza może wyglądać tak: f1aef3f8e9. Nie należy używać kluczy zbyt prostych i takich które zawierają same cyfry. Po odpowiednim skonfigurowaniu potwierdzamy ustawienia przyciskiem "Save".


  Zakładka Access Control

  • Zakładka Access Control - włączenie tej opcji zalecamy tym użytkownikom którzy chcą dodatkowo zabezpieczyć urządzenie przed niepowołanymi intruzami. Odpowiednio skonfigurowana lista użytkowników, a właściwe ich adresów MAC pozwoli na dostęp do sieci bezprzewodowej tylko tym, które zostały na nią wpisane. Wszystkie pozostałe połączenie będą odrzucane. Opcja Allow, która jest zalecana oznacza, że komputery z listy będą dopuszczane do połączenia bezprzewodowego. Opcja Deny odrzuca połączenia dla urządzeń wprowadzonych na listę.  Zakładka Link Status


  Na stronie tej wyświetlają się dane podłączonych komputerów do sieci (adresy MAC, aktualny status połączenia, standard sieci bezprzewodowej jakiego używa, siła sygnału). Tutaj można zaobserwować jakie urządzenia dołączają się bezprzewodowo do routera.
  DHCP Server  Zakładka DHCP Server
  W zakładce tej ustawiamy server DHCP routera. Jeżeli DHCP server zaznaczymy jako Enabled, czyli włączone router będzie automatycznie przydzielał adres IP komputerom podłączającym się do niego, jeśli będzie w nich ustawiona opcja automatycznego pobierania adresów z servera DHCP.

  • IP Pool Starting Address - wprowadzona wartość od 2 do 254, to najniższy adres IP który przydziela server DHCP. Zalecane domyślnie 192.168.0.11.

  • IP Pool Ending Address - wprowadzona wartość musi być wyższa od wartości starting IP address. Jest to ostatni adres, który przypisuje server DHCP. Zalecane domyślnie 11 + przewidywana ilość obsługiwanych komputerów. Np. ustawienie servera DHCP z adresami 192.168.0.11 do 192.168.0.21 przy przewidywanej ilości obsługiwanych komputerów do 10sztuk.

  • Lease Time - do wyboru mamy przedział czasowy, w jakim router przechowuje przypisane dynamicznie adresy IP w swojej pamięci, po tym czasie odnawia połączenie oraz IP komputerów w sieci.
  Zakładka DHCP Client List

  • DHCP Client List - na stronie wyświetlają się dane podłączonych komputerów do sieci (nazwy kpomputerów, adresy IP, adresy MAC, oraz Static). Tutaj można zaobserwować wszystkie urządzenia, które są podłączone do routera.

  • Static Client - W polu IP Address wpisujemy końcówkę adresu IP jaki chcemy przypisać konkretnemu adresowi MAC komputera, używając przycisku ADD. Jeśli komputer znajduje się na liście i ma on taki IP jakim chcemy go identyfikować, możemy użyć opcji Statić na liście, potwierdzając przyciskiem Save.  Security Setting
  Zakładka Client Filter

  Za pomocą zaznaczenia Enabled client filter włączamy filtrowanie dostępu w naszej sieci poprzez adres IP.
  Domyślnie zaznaczona jest opcja zabronionego dostępu (Filter out), którą można zmienić na Accept, wtedy tylko te adresy IP, które będą znajdowały się na liście będą mieć dostęp do określonych usług w naszej wewnętrznej sieci.  • IP - Adres IP lub zakres adresów, które mają być filtrowane.

  • Port - wpisz numer, lub zakres portów (np. 1000-65655).

  • Type - Wybierz protokół, jaki ma być obsługiwany.

  • Enb - Zaznaczenie spowoduje, że filtr będzie aktywny.

  • Del - Zaznaczenie spowoduje usunięcie filtra.

  Zakładka URL Filter

  Za pomocą zaznaczenia Enabled włączamy filtrowanie dostępu adresów URL w naszej sieci.


  • IP - Adres IP lub zakres adresów, które mają być filtrowane.

  • URL String - Nazwa domeny, która ma być filtrowana.

  • Enb - Zaznaczenie spowoduje, że filtr będzie aktywny.

  • Del - Zaznaczenie spowoduje usunięcie filtra.
  Zakładka MAC Filter

  Za pomocą zaznaczenia Enabled włączamy filtrowanie dostępu do naszej sieci poprzez adresy fizyczne MAC. Domyślnie zaznaczona jest opcja zabronionego dostępu (Filter out), którą można zmienić na Accept, wtedy tylko te adresy IP które będą znajdowały się na liście będą mieć dostęp do określonych usług w naszej wewnętrznej sieci.  • MAC Address - Adres fizyczny MAC, który ma być filtrowany.

  • Comment - Dodatkowy komentarz

  • ADD - Dodaj adres MAC.

  System Tool  Zakładka Change Password

  Aby zmienić hasło logowania do routera trzeba wprowadzić stare hasło, nowe hasło oraz powtórzyć nowe hasło.
  Zatwierdzić przyciskiem Save.

  Jeżeli router zostanie zrestartowany do fabrycznych ustawień poprzez wciśnięcie przycisku RESET, login oraz password zmieni się na: admin.
  Nie zawsze jest wymagane konfigurowanie hasła, ponieważ te modele routerów, mają domyślnie zablokowaną możliwość logowania od strony portu WAN, czyli z sieci lokalnej Operatora. Zmiana hasła zalecana jest w wypadku, kiedy niepowołane osoby mogą dostać się od strony LAN lub WLAN, czyli od wewnętrznej sieci domowej.
  POLECAMY
  © 1995-2018 Powered by ConerStudio
  Polecamy: Oferty pracy za darmo | pobierz programy | Praca warszawa | praca ogłoszenia. | Bezpłatne ogłoszenia praca | Wywświetlanie banerów
  ustawa z 22 marca - darmowy skrypt ciasteczka cookie
  Sklepy.zrobzakupy.pl - Tanie sklepy internetowe
  zrób zakupy.pl - porównywanie cen w sklepach i wyszukiwarka produktów: , itp.